TürkAkım alım terminalinin yüzde 95’i tamamlandı

Rus gazını Türkiye’ye ulaştıracak ve buradan da Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattının Trakya kıyısındaki Kıyıköy’de taraf alan alım terminalindeki inşaat çalışmalarının yüzde 95’i tamamlandı.

TürkAkım girişim şirketinden yapılan açıklamada, çalışmaların takvime müsait formda ilerlediği ve doğal gaz akışının 2019 ahir başlamasının öngörüldüğü belirtildi.

Yüzde 95’i tamamlanan inşaat çalışmalarında, 100 kadarı girişim yerinden olmak üzere direkt ve dolaylı bin 700’ü aşkın kişinin istihdam edildiği kaydedilen açıklamada, şu sözlere mahal verildi:

“TürkAkım alım terminali, Trakya nahiyesinde Kıyıköy beldesi yakınında hayata geçiriliyor. Alım terminali işletime girdiğinde, doğal gazın Türkiye iletim şebekesine girmeden evvel akışını, sıcaklığını, basıncını ve bileşimini ölçecek. 

TürkAkım, yılda 31,5 milyar metreküp doğal gaz aktarım kapasitesine sahip olacak. Bu rakam, 15 milyon hanenin yıllık kuvvet talebine karşılık geliyor.”

Rus gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattı, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşacak. TürkAkım’da 1. hattan gelecek 15,75 milyar metreküplük doğal gaz, Rusya’nın Anapa kentinden Kıyıköy’e taşınacak. Kıyıköy’deki alım terminalinin tamamlanmasıyla yıl ahir birinci gazın Türkiye’ye gönderilmesi hedefleniyor. Girişim kapsamındaki 2. hat üzerinden gönderilecek birebir ölçüdeki doğal gaz ise Türkiye’den Avrupa’ya ulaşacak.

 

 

 

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir