Tahvil piyasalarında “alarm zilleri” daha güçlü çalıyor

Alarm zilleri tahvil piyasalarında artık daha güçlü çalıyor.

ABD’nin 30 yıl vadeli Kaynak tahvillerinin getirisi birinci defa 2 yıl vadeli Kaynak tahvillerinin altına inerken, negatif getirili tahvillerin yekun meblağı 16 trilyon doları aşarak rekor kırdı. Tahvil piyasalarında birinci olumsuz sinyal, ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin 2 yıl vadeli tahvillerin nemasının altına düşmesi ile geldi. Bu durum, iktisadın önümüzde 18 aylık devirde resesyona girebileceğinin habercisi olarak görülüyor.

Son haftalarda ABD ile Çin arasındaki ticaret münasebetlerinin berbatlaşması ve büyümenin yavaşladığına ait işaretlerle daha da güçlenen bu beklenti, zayıf çıkan Almanya ve Çin olgularından de destek buldu. Getiri eğrisinin aykırıya dönmesi olarak isimlendirilen bu durum, ABD Yöneticisi Donald Trump’ı öfkelendirdi ve Trump, Fed Yöneticisi Jerome Powell’ı “budala” olarak niteledi.

Sydney’de AMP Capital Investors Ltd. dinamik piyasalar yöneticisi Nader Naeimi, “Küresel resesyona yöneldik ve merkez bankaları bunu önleyebilmek için ehliyetli cephaneye sahip değil” dedi ve “Ticaret savaşından kaynaklanan şok, merkez bankalarının yaptıklarının tesirlerini gideriyor ve bu durum getiri eğrisinin aksiye dönmesinden gelen sinyallerin bazıları” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin 30 yıl vadeli tahvillerinin neması, dün 15 baz puan kadar düştükten sonra Perşembe günü 3 baz puan gerileyerek Asya seansında yüzde 1.9883 seviyesine geriledi.

New York seansında dün kısa müddetliğine görülen 2-10 yıllık getiri eğrisinin bilakis dönmesi Asya seansında tekrar gerçekleşti. 10 yıl vadeli Kaynak tahvillerinin neması iki baz puan kadar düşerek yüzde 1.5573 seviyesine geldi ve yüzde 1.5609’daki iki yıl vadeli tahvil nemasının altına indi.

Goldman Sachs Group Inc.baş global getiri stratejisti Praveen Korapaty, bed Avrupa ve Çin olgularının global tahvil rallisini tetiklediğini söyledi.

Gayrı bir yakından izlenen resesyon göstergesi, 3 ay vadeli bono ve 10 yıl vadeli tahvil nema farkı, Mart ayında bilakis döndü ve şimdiye dek büyük ölçüde negatif kaldı ve Fed’in getiri indirimlerine başlaması ile birlikte eğrinin dikleşmesini bekleyen yatırımcıları şaşırttı. Tahvillere yönelik global alım dalgası, İngiltere’de de 2-10 yıllık getiri eğrisini bilakis çevirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir