Marka başvurusu 61 bini aştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yılın 6 ayında Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) 2 bin 734 yerli patent ve bin 322 yerli yararlı model, 53 bin 645’i yerli olmak üzere yekun 61 bin 278 marka başvurusu gerçekleştirildiğini belirterek, “İlk 6 aylık datalar, 2019’u sınai mülkiyet müracaatları açısından âlâ bir noktada tamamlayacağımıza işaret ediyor.” dedi.

Varank, AA muhabirine, ocak-haziran periyoduna ait “sınai mülkiyet verileri” ile en ziyade yerli patent başvurusu yapan firma ve kuruluşlar hakkında malumat verdi. 

TÜRKPATENT’e yılın birinci yarısında 2 bin 734 yerli patent ve bin 322 yerli yararlı model başvurusu yapıldığını bildiren Varank, patent başta olmak üzere sınai mülkiyet müracaatlarındaki gelişimi yakından takip ettiklerini bildirdi.

Varank, birinci 6 aylık donelerin, bu yılın sınai mülkiyet müracaatları açısından âlâ bir noktada tamamlanacağına işaret ettiğini söyledi.

Benzeri bir tablonun tescil sayılarında da görüldüğüne dikkati çeken Varank, ocak-haziran periyodunda bin 152 patent, 307 yararlı model tescilinin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bakan Varank, müracaat sayılarındaki gelişimde Ar-Ge’ye yatırım yapan kuruluşların değerine değinerek, şunları kaydetti:

“Önceki yıllarda büyük sanayi kuruluşlarının yükte olduğu yerli patent müracaat sayıları, bu yılın birinci 6 ayında münhasıran KOBİ’lerin ve üniversitelerin de katkısıyla daha geniş bir tabana yayıldı. Geçtiğimiz yıllarda birinci 10’da yan alan firmaların müracaat sayılarında bir ölçü düşüş olmasına rağmen yekun müracaat sayısı korundu. Bu durum, daha çokça firmamızın yenilik yapma eğiliminde olduğunu göstermesi açısından epeyce kıymetli.”

– Doruktaki kuruluşlar

En ziyade yerli patent başvurusu yapan firma ve kuruluşlara ait haberleri de aktaran Varank, yılın 6 ayında, TÜRKPATENT datalarına nazaran, Arçelik’in 150 müracaatla 1., Turkcell’in 70 müracaatla 2. sırada mekan aldığını, Mercedes-Benz Türk ve Vestel Elektronik’in 30’ar müracaatla üçüncü sırayı paylaştıklarını tabir etti.

En ziyade patent başvurusu yapan birinci 10 firma ve kuruluş arasında beyaz eşya, otomotiv, telekomünikasyon meydanında faaliyet gösterenlerin öne çıktığına işaret eden Varank, bu kuruluşlarca yapılan müracaatların yekun yerli patent müracaatlarının yüzde 15’ini oluşturduğunu söyledi.

Varank, birinci 50 kuruluş arasında 21 üniversite bulunduğunu lisana getirerek, “Bu durum, üniversitelerimizdeki patent farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalarımızın olumlu tesirlerini gösteriyor.” diye konuştu. 

Sınai mülkiyet müracaatları açısından değerlendirildiğinde de ocak-haziran devrinde, 53 bin 645’i yerli olmak üzere, yekun 61 bin 278 marka başvurusu yapıldığını anlatan Varank, yerli marka müracaat nispetinin yüzde 87,5 olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Bakan Varank, İstanbul’un 25 bin 248 müracaatla birinci sırada taraf aldığını belirterek, bu devirde 21 bin 559 tasarım, 35 coğrafi işaret başvurusu yapıldığını laflarına ekledi.

 

 

 

AA

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir