Kanada Başbakanı Trudeau etik kuralları çiğnediğini itiraf etti

Toronto yakınlarındaki Niagara-on-the-Lake kasabasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan BaşbakanTrudeau, Bağımsız Etik Komitesi Lideri Mario Dion’un, milletlerarası inşaat şirketi SNC-Lavalin’in yolsuzluk davasıyla ilgili 58 sahifelik raporunu kıymetlendirdi.

Trudeau, “Bu raporu külliyen kabul ediyorum ve tüm sorumluluğu alıyorum” diye konuştu.

-‘’Özür dileyemem’’

Kanada Başbakanı Trudeau, Etik Komitesi raporunun kimi kısımlarına katılmadığını belirterek, ‘’Etik kurallarını çiğnediğimi kabul ediyorum fakat, büyük bir patronun cezai kovuşturulmasının olumsuz sonuçlarını önlemeye çalışmak için bu yolu seçtim. Başbakan olarak vazifem, Kanadalıların çıkarlarını savunmaktır. Kanada halkının işlerini kaybetmemeleri için ayağa kalktığımdan ötürü özür dileyemem” diye konuştu.

-Muhalefet reaksiyonlu

Öte yandan Başbakan Trudeau’nun açıklamaları, muhalefet başkanlarının de gündemindeydi. Muhafazakar Parti Başkanı Andrew Scheer, Trudeau’nun ülkeyi yönetmeye tutarlı olmadığının yarkurul raporu ile saptandığını söyledi. Andrew Scheer, Başbakan için Kraliyet Atlı Polisi’nin potansiyel suçluluk soruşturması başlatması davetinde bulundu.

Bir vesair muhalefet partisi Yeni Demokrat Parti (NDP) Başkanı Jagmeet Singh, “Bay Trudeau’nun bir şirketin çıkarına yarar sağlamak için çalışıyor olması kabul edilemez. Bay Trudeau bu haliyle, Kanada başbakanı olamaz.” dedi.

-Kriz nasıl başladı?

Montreal merkezli SNC-Lavalin şirketi, bünyesinde öbür şirketleri de barındıran Kanadalı milletlerarası taahhüt firmalarından birisi. Eski Libya Başkanı Muammer Kaddafi ve sonrasında da oğlu Saad Kaddafi ile olan ilgileri nedeniyle 2010 yılından bu yana mercek altında olan şirket, son olarak Montreal’de aldığı süper-hastane ve köprü ihalelerinde rüşvet verdiği argümanları nedeniyle soruşturuluyor. 10 milyar dolar yıllık cirosu olan şirkette, son davalar hariç 9 üst seviye başkan bugüne kadar rüşvet ve usulsüzlük nedeniyle karar giydi.

Şirket hakkındaki söylentileri ısrarla gündeme taşıyan muhalefetin basınçları sonucu Başbakan Trudeau, 14 Ocak 2019’da Jody Wilson-Raybould’u Adalet Bakanlığından alarak, Gazilerle Bağlantılar Bakanlığına atadı. Devlet umumunda yayımlanan Globe and Mail Gazetesi, 7 Şubat tarihli manşetinde, Kanada Başbakanlık Ofisi’nin SNC-Lavalin hakkında açılan yolsuzluk kovuşturmasına müdahale etmek için Adalet Bakanı Wilson-Raybould’a ağırlık yaptığını yazdı. Tıpkı gazetenin 8 Şubat tarihli haberine konuşan birtakım hükümet yetkilileri de, SNC-Lavalin’den kimi insanların kovuşturmanın rafa kaldırılması da dahil olmak üzere Jody Wilson-Raybould ile görüşmeler yapıldığını doğruladı.

Kanada Etik Komitesi da, 11 Şubat’ta tezleri araştırmak üzere soruşturma başlattı. Gazilerle Bağlantılar Bakanı Jody Wilson-Raybould, siyasi bunalıma dönüşen gelişmeler üzerine 12 Şubat’a günü hükümetteki hizmetinden istifa ettiğini açıkladı. Jody Wilson-Raybould’a destek veren Kaynak Bakanı Jane Philpott da birebir hafta istifa ederken, gelişmelerin odağındaki bürokrat olan Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Kişisel Kalem Yöneticisi Gerard Butt da, ağır tenkitler nedeniyle hizmetini bırakmıştı.

 

Kanada gündeminin birinci unsuru haline gelen tezler hakkında Birleşik Parlamento Adalet Komitesi de soruşturma açmıştı. 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir