İş Kurmak İsteyen Kadınlara Tam Destek


Kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlara destek sağlanıyor. Kadınlar; hibe, faizli ya da faizsiz kredi desteğiyle kendi işlerinin patronu olabiliyor. Vergi ve prim kolaylıkları da kadınlara sunuluyor.

KOSGEB işyeri açacak girişimci kadınlara hibe desteği, düşük faizli kredi sağlıyor. İdare, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında geleneksel alanlardaki girişimcilere 60 bin, diğerlerine 360 bin liraya varan destek veriyor. Bu program kapsamında, eğer girişimci kadın ise belirlenen geri dönüşümsüz performans desteğine 2 dönem için toplam 10 bin lira ekleniyor.

– Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla tarımla uğraşan kadınlara yüzde 80’lere varan hibe desteği veriliyor.

– Aile Bakanlığı, iş kurmak isteyen kadınlara 15 bin lira faizsiz kredi sağlıyor. Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla verilen kredinin 2 yılı geri ödemesiz. Kredi, sonraki 6 yıl içinde faizsiz geri ödeniyor. Bu imkândan yararlanmak için sigortasız ve gelirsiz olmak, işin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip olmak, aktif esnaf olmamak, bankadan kredi alamıyor olmak, desteğe ilk kez başvuruyor olmak gerekiyor.

– 31 ildeki 201 Aile Destek Merkezi’nde sunulan beceri kurslarına katılan kadınlar, hibe ve kredilerle kendi işyerini açıyor. Kurs süresince İŞKUR tarafından günlük para da veriliyor. Aile içi iletişim, bebek bakımı, bağlama, gitar, aşçılık, pastacılık, kuaförlük eğitimleri var.

– Türkiye İsrafı Önleme Vakfı çatısı altında gerçekleştirilen eğitimlerin ardından mikro kredi ile evde üretim destekleniyor. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında faizsiz geri ödemek koşuluyla ev kadınlarına 5 bin liraya kadar kredi veriliyor. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı aracılığıyla girişimci kadınlara Maya Mikro Ekonomik Destek Programı kapsamında kredi kullandırılıyor.

– Bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, evlerde işçi almamak şartıyla üretim yapıp satanlar vergiden muaf esnaf sayılıyor. Bu kadınlar, SGK’ya müracaat ederek bu yıl için 26 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyor. İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden, evlerde imal ettikleri ürünleri satanlar, yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması koşuluyla vergiden istisna tutuluyor.

– Başlangıç sermayesi bulamayanlara projenin onayından sonra TGDeF tarafından başlangıç sermayesi veriliyor. Yine teminat sıkıntısı halinde KGF devreye girerek yardım ve destek oluyor.

Devlet tarafından sunulan hibe, teşvik ve destekler için hibe analizi ve projeler için yazılarımızı takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir